İçeriğe geç

Ucuz tripoda ucuz tamir

İhtiyaçların sonu hiç gelmez, bu yüzden karşılığını bütçemize göre ya da razı geldiğimiz kadar vermeye çalışırız. Ama çözümün verimli olması için gereken fiyat/performans oranını, sırf düşük maliyetli olduğu için, aldığımız bir üründe beklediğimiz gibi bulamayabiliriz.

ICONIC T-130

Ve genelde ürün tam ihtiyaç duyulduğu anda, çoktan performansının doruklarından aşağı inmiş olur, hatta deniz seviyesine kadar. Dolayısı ile ek çözümler ek ihtiyaçlar tekrar hasıl olmaya başlar. İşte benim de ucuz olduğu için ve amatör manada kullanmak üzere satın aldığım bu tripod ile yaşadığım bir sorun oldu. Çözümü kendimce tamir yaparak buldum. Değer miydi? Kesinlikle… Karşınızda: Iconic T-130

Tilt kolu

Tripod başlığı

Problemimiz tripod üzerinde tilt hareketini yapmaya yarayan kolun ucundaki vidanın yalama olması ve kamerayı sabit tutamamasıdır.

 

Çözüm ne olabilir? Yeni bir tane almak hele ki ürünün fiyatına bakılırsa makul olabilir. Ben dediğim gibi tamir etme yolunu seçtim.

Yapmam gerekenin ise tilt kolunu ve karşılığı olan somunu yerinden çıkartarak yerine yeni bir set takmak olduğuna karar verdim. Tabi ki orjinal bir kol bulamam, dolayısı ile daha önceden başka bir sebepten dolayı sanayiden aldığım 5 mm lik gijon vida ve uygun somun ve pulun bu iş için uygun olduğunu düşündüm.

5mm Gijon Vida ve somun

Buraya kadar her şey mümkün görünüyor. O halde devam edelim. Demir testere ağzı ile elimdeki gijon vidadan yaklaşık 7 cm uzunluğunda bir parça kesiyorum. Daha sonra, tripod kafasında daha önceden tilt kolunun takıldığı orjinal somunu yerinde bırakarak arkasına elimdeki gijon vidaya uygun olan somunu yerleştiriyorum. Bunun nedeni yeni somunun boyutunun, önceki orjinal somunun oturduğu yuvaya küçük geleceği içindir. Ayrıca orjinal somunun arkasına koyarak ona destek oluyoruz, çünkü yeni yapacağımız tilt hareketini sabitleyecek kolu sıktıkça, bu yeni koyduğumuz somunun sabit kalması gerekir. Ufak bir ayrıntı, yeni somunu yerleştirirken biraz zorlanabiliriz, ben elimdeki maket bıçağını kullanarak yerleştirmeye çalıştığımız yeri biraz genişlettim.

Orjinal somun arkasında yeni aldığımız somun

Kuvvetli yapıştırıcı

Sıra geldi son hamlemize; gijon vidamızı yeni oturttuğumuz somunu yarı kavrayacak kadar yerleştiriyoruz, çünkü sıkma yapmamız için somun arkasında gijon vidanın hareket edebileceği kadar pay kalması gerekiyor. Vidanın diğer tarafında açıkta kalan ucuna bir pul ve ikinci bir somun yerleştiriyoruz, ikinci somunu bir süper yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz. Böylece bir nevi mengene yapmış olduk. Tüm bunların sonucu olarak, tilt kolunu sıkınca tripod kafasındaki halkayı sıkmış olacağız. Dolayısı ile tilt eğilimi sabitlenmiş olacaktır.  Gijon vidamızın ucunu da geriye doğru kıvırırsak elimizle rahatça kontrol edebiliriz. İşte yeni bir tilt kontrolümüz oldu.

Son hali

Bu kadar uğraşmaya değdi mi? Zaman kaybı mıydı? Doğrusu ben yaparken keyif aldım….

Kaynağınız açık, malzemeniz bol olsun 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: