İçeriğe geç

Şerit metre modified

Bir şeyleri tamir etmeyi seviyorsak, herhangi bir bozulma ya da arıza durumunda, gidip yenisini almayız. Bunun eşyamızın pahalı ya da ucuz olması ile ilgisi yoktur. Eğer siz de “kendin yap” dünyasının bir üyesi iseniz sadece tamir etmeye çalışırsınız ve bundan zevk alırsınız.

Aşağıda bir şeritli metrenin tamirini paylaştım. Kısaca, şeridi açtığımız zaman geri sarmasını sağlayan ve gerili durumda olan yay mekanizmasını yerinde tutan, plastik bir parça kırılmıştı. Şeridi açmaya çalıştığımızda sıkışma yapıyor ve bir şekilde açabilirsek geri sarım yapmıyordu. Normalde şeridi açar, ölçme işlemimizi yapar ve kilidi bıraktığımızda da şerit otomatik olarak metre kabının içine geri sarılır. Ancak el ile bile geri sarım yapamıyorduk.

Açılmış şerit metre

Şerit metreyi sökmeye ve içinde kırılmış olan parçaları temizlemeye karar verdim. Sarım mekanizmasının ortasındaki rod kırılmıştı, ancak siyah tamburun içindeki yuva sağlam durumda idi. El ile sarım yapmak istiyordum, dolayısı ile siyah tamburun ortasına sıkıştırabileceğim bir parça aramaya başladım. Malzemelerimi karıştırırken, kalorifer peteklerinden hava almaya yarayan kelebeklerden buldum, nam-ı diğer: purjör anahtarı, ve bingo! Mükemmel uyum… Doğrusu biraz şaşkınlık yaşadığımı ifade etmem gerekir.

Purjör anahtarı yerinde

Geriye kalan, her şeyi tekrar vidalamak ve monte etmek. Modifiyem olan purjör anahtarını ise, elimiz ile kontrol etmek için kelebeğini dışarıda bırakmak gerek. Bunun için de yeşil kapaklardan bir tanesinin ortasında delik açtım. Siyah tambur içinde olan kısmı sabitlemek için de kuvvetli yapıştırıcı kullandım. Ve finalde, çöpe gitmek yerine, ufak bir eksiklikle, tekrar kullanılabilir bir eşyaya dönüştü. Otomatik değil de el ile manuel geri sarım yapılabiliyor…

Uğraşmaya değdi mi? Tabii ki… Tamir ettim 🙂

Manuel metre

Kaynağınız açık, malzemeniz bol olsun…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: