İçeriğe geç

Oyun ve gelecek hayali: Maker Cities

İnternetin gelişmesi ile birlikte birçok site ve birçok farklı yapıda sistem hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı. Grafik olarak çok farklı boyutlara gelen oyun çeşitleri ve yapılmakta olan farklı tarzda programlar, bizleri her zaman şaşırtmaya devam etti. Bu yazıda konsept olarak hoşuma giden ve dikkat çekmeyi başaran bir oyundan bahsetmek istiyorum. Yapısı diğerlerinden daha farklı olan bu “maker cities” ne? Nasıl bir oyun?

 

Geleceğini hayal et, paylaş

Web sitesi üzerinde oynanan ve üyelik gerektiren bu oyunda, insanlar yaşadığı ortamda gelecek nasıl olmalı üzerine birlikte düşünüp bir hayali paylaşıyorlar. Oyunun asıl amacına bakıldığında, tamamen toplumun kendi geleceğini oluşturmasına yönelik yapılmış gibi duruyor. Neden hayali derseniz, site üzerinde hakkında kısmında yazdığına göre, geleneksel analitik yaklaşımların aksine, bazen yaratıcı yaklaşımların geliştirilmesinin, düşünce kalıplarımızın aşılmasının, iyimser yaklaşımların oluşturulmasının ve harekete geçmenin en iyi yolunun, oyun oynamak ve eğlenmek olduğu belirtiliyor. Maker cities olarak bu platformu sağladıklarını söylüyorlar. Bu kapsamda, “maker cities” gelecek fikirlerini oluşturmayı tamamen oyunculara bırakıyor. Oyuncuların hayal gücünün genişliği ve geleceğe dair iyimser bir yapıda yaklaşım yapmaları oldukça önemli çünkü kendi geleceklerini bir bakıma kendileri planlamaktadırlar.

Bir de “maker” terimi var dikkat ederseniz. Maker hareketi diye ifade edilen bir oluşum var, dünya genelinde. Belki duymuşsunuzdur. Anladığım kadarı ile bu oyun ile, maker hareketinin gündelik hayatımızda öğrenme, beslenme, yaşama ve edinme gibi alışkanlıklarımıza, büyük çapta, nasıl etki edebileceği araştırılıyor. Zaten oyunun arkasında IFTF (Institute for the Future) isimli, ticari olmayan ve bağımsız bir araştırma grubu bulunmaktadır.

Maker Hareketi (Maker Movement), Teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir bir akımdır. Maker Hareketi kapsamında bir kişi kendine maker diyorsa o kişi maker’dır. Yemek yapmaktan, model uçak yapmaya, elektronik devreler ve motorlar aracılığı ile yapılan bir model araçtan, 3 boyutlu yazıcılar ile basılan ve üretilen her ürün, süs eşyası, takı, oyuncak aslında maker hareketi kapsamında, maker ruhu ile yapılmış kabul edilebilir.
Kaynak: makersturkiye.com

 

Üyelik ücretsiz, site dili İngilizce ve sitenin adresi: http://www.makercities.net/ .

 

Oyun nasıl oynanıyor?

Maker Cities çalışmasına, aslında bir oyun demek ne kadar onu tanımlar tartışılır. Oluşum kendine oyun dediği için bu terimi kullanıyorum. Daha çok kollektif düşünceyi ön plana alan ve çok oyunculu bir yapısı var. İnsanları bulundukları şehirlerin geleceğini hayal etmeye çağırıyor. Katılımcılar gelecekte olmasını hayal ettikleri fikirleri harita üzerine kaydediyorlar. Diğer oyucular bu fikri destekleyebiliyorlar. En az iki destek alırsa bir fikir, ikinci aşama olan geliştirme kısmına geçiliyor. Fikrin sahibi olan katılımcı ve diğer oyuncular birbirlerinin düşüncelerini, eklemeler ve düzeltmeler yaparak geliştiriyorlar. 6 adet geliştirme olduktan sonra ise artık yapım aşamasına geçiliyor. Yapım derken insanlar yine nasıl yapılacağına ya da olabileceğine dair çeşitli ifade yöntemleri kullanarak paylaşım yapıyorlar. Bu ifade biçimi herhangi bir çizim, video, prototip ya da fotoğraf olabilir.

 

Farklı bir düşünce yapısına sahip iseniz, bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyorsanız ya da memnun olmadığınız bir şeyi dile getirmek istiyorsanız bu oyun tam size göre. Çünkü sizinle aynı düşünen biri ile karşılaşıp, şehriniz için iyi bir fikir üretebilir ya da zıt fikirli biri ile düşüncelerinizi birleştirerek ortak bir noktada buluşabilirsiniz. Bu oyunda geleceğiniz tamamen sizin elinizde.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: