İçeriğe geç

Matematik simgeleri rakamlar üzerine

Rakamlar denilince akla ne gelir? Matematik bilimine ilk girişte kullanılan simgeler nedir?

Rakam denilince aklımıza sayıları oluşturan temel büyüklük kavramı gelir. İnsanoğlu, matematik yaparken 10’luk tabanda saymaya alışmıştır. Bu yüzden 0 dan 9’a kadar devam eden simgeler, hayatımızdaki bir çok büyüklüğü tasvir etmek için kullanılır. Bazen bir tarla alan ölçüsü, bazen aldığımız kiloların ölçüsüdür onlar. Kimi zamanlarda ise alış veriş sonrası para üstünü anlatmak için kullanılır.

 

Tabii ki de rakamlar tek başlarına bir anlam ifade etmezler. Fiziksel dünyamızda bir ifadeye sahip olabilmeleri için yanlarına ölçü birimi koymamız gerekir. Kilogram, adet, metrekare ya da volt gibi isimlere sahip olan bu ölçü birimleri aslında uluslar arası standartlaşmanın bir gereği olarak ortaya çıkmıştır.

Konumuz ölçü birimleri olmamakla birlikte hayal etmenin de bir ölçüsü yoktur… Matematik hakkında da bir konu anlatmayacağım. İllüstrasyonda, çeşitli görsel benzerlikleri kullanarak, hepimizin hayatın her alanında aşina olduğu bu simgelere, değişik bir açıdan bakmaya çalıştım.

Kaynak: her zaman matematik olmalı 🙂

0 dan 9 a rakamların gizli öyküsü işte burada 🙂 İlgilenenler; SVG dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Her bir rakamın hayatımızdaki objeler ile olan benzerliklerini kullanmaya çalıştım. Siz de kendi hayal gücünüzü ve ekteki SVG dosyasını kullanarak bir şeyler ifade edebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: