İçeriğe geç

İlginç hobiler ve instagram etiketleri

Hobi kelilmesi, TDK üzerinde, “Görev ve meslek dışında severek yapılan, dinlendirici, oyalayıcı uğraş.” olarak tanımlanıyor. Bu uğraşı, instagram üzerinde incelemeye çalışacağız.

Ama önce, kelimeye biraz yorum katıp, biraz abartılı söylersek; serbest zaman uğraşılarımız, adeta nöronlarımız arasında biriken, hormon kalıntılarını temizleme görevi yapıyor diyebiliriz.

Ya da biraz da mizah katarsak; hepimiz ekmek parası için çalışıyoruz 🙂 Sonra da günlük hayatta birer “serebral karakter” haline geliyoruz. Dolayısı ile edindiğimiz hobiler, arda kalan yorgunluk için, mucizevi bir ilaç oluyor. (Asıl etkiyi çay yapıyor ama.)

Asıl konumuza geçmeden önce, ufak bir alıntıyı açıklamak istiyorum, önceki paragrafta geçen “serebral karakter” ifadesi Alan Watts isimli bir düşünürden gelmektedir. Youtube üzerinde ilgili videoya buradan ulaşabilirsiniz. (İngilizce). Sanırım beynin serebral korteks kısmına atıf yapıyor.

Kullanılan instagram içeriği

Bence, hobiler övülesi uğraşılardır. Hele kimi insanların, bunu bir kereye mahsus değil de daimi şekilde, kendilerini ifade biçimi olarak görmeleri benim hoşuma gidiyor. Bir sonraki aşamada, yaptıklarını sergilemek ve paylaşmak isteyen insanlar sosyal medya ortamlarına yöneliyorlar.

Aşağıda instagram üzerindeki ilginç etiketleri derlemeye çalıştım. Bazen çok ilginç gönderiler görsek de sürekli olarak, aynı konsept tekrarlanmadığı için, buradaki listeye alınmayan daha nice orjinal gönderiler var. Ayrıca moda, gezi, çizim, epoksi, origami, pratik bilgiler ya da dövme gibi popüler olduğunu tahmin ettiğim etiketleri yazmadim.

Verilen etiketlerin alternatifleri için, arama kısmında çıkan diğer linkleri kullanarak, etiketlerin türevlerini inceleyebilirsiniz.

İlginç Instagram hobi etiketleri

Resimlerin altında gönderiyi yapan kullanıcı ismini görebilirsiniz. Görselin üzerine tıklayarak da ilgili instagram sayfasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca listedeki başlık halindeki etiketlere tıklayarak, ilgili instagram koleksyonuna ulaşabilirsiniz.

İşte örnekleri ile liste:

1) #bookstagram

#bookstagram etiketini edebiyathaber üzerinden buldum ve hoşuma gitti. İnsanların okudukları kitapları kullanarak paylaşımda bulundukları bir etiket. Fotoğraf, ister bir alıntı ister kitabın kapağı kullanılarak oluşturulan bir kurgu olabiliyor.

lifeandliterature

 

keyifalsan

2) #toys #toystagram #toystory

Adından da anlaşılacağı üzere, bu kategoriler oyuncaklar üzerine. Kimileri sadece edindiği ya da gördüğü ilginç bir oyuncağın fotoğrafını çekerken, bazı tutkunlar bu oyuncakları belli kurguların içerisinde fotoğraflıyorlar. Şahsen ikinci akım benim daha çok ilgimi çekiyor.

Hemen LOG dergisinde gördüğüm aşağıdaki çalışmayı paylaşmak istiyorum. Bir reklam filmi için yapılmış.

 

clean_pair_of_socks

 

matsumo_toys

3) #thingsorganizedneatly #flatlay

Bu etiketler de aslında düzeni ifade ediyor. Birbiri ile alakalı olan cisimler, bir düzen içinde yerleştiriliyor. Daha sonra kuşbakışı fotoğraf çekerek, insanlar bakış açılarını paylaşıyorlar.

 

witenry

 

pinon_coffee

4) #meme #caps

#meme için tanımı merak ederseniz, alternatif bir cevabı mesela tureng üzerinden bulabilirsiniz. #caps etiketi de benzer bir amaca sahiptir. Bir ifade biçimi aslında, verilen mesajın hızlı bir şekilde yayılması amaçlanır. Sınırlamamak şartıyla sloganlara benzetebiliriz. Çoğunda mizahi bir yön vardır. Bazen İngilizce bilgisi gerektirebilir.

 

cartoon_memes_original

 

k0medi_adam

 

5) #collage

Kolaj manasındadır. Çeşitli görsellerden parçalar kullanılarak, yeni bir görsel oluşturulur.

 

xmuratakyol

 

franciscoperezart

 

6) #stopmotion #animation #motiongraphics

Genelde video animasyonların paylaşıldığı etiketlerdir. Özellikle #animation etiketi belki hobiden çok, profesyonel uğraşıya kaçabilir.

 

 

 

Burada bu etiketler ile paylaşım yapmayan, ama burada yer alması gereken bir hesabı paylaşmadan geçmek istemiyorum.

 

 

7) #contraption #mechanism #invention

Çeşitli yerlerde insanların ortaya koydukları hayali ya da gerçek, mekanik – elektronik projelerin paylaşıldığı etiketlerdir. Bu etiketleri seçmemin nedeni, paylaşımcıların biraz da artistik kaygılarının olduğunu düşünmemdir.

 

handmade_ir_art

 

lancastersantiques

 

8) #replacemyface

Görsel üzerinde, kişilerin yüzlerini, herhangi başka bir obje ile kapatmaları ile ortaya çıkan fotoğraflardır.

 

moonair_

 

flyawaywithkae

 

9) #arrangetheleaves

Yaprakların bir şekilde düzenlenmesi ile ortaya konulan görsellerdir.

 

gumnutmagic

 

rosaliegwenpaperie

 

10) #welderart

Kaynak kullanılarak yapılan çeşitli tasarımlardır.

joepeters_metalartist_wood

 

p.mori_metalart

 

11) #physicstoy

Bilimsel kuralların veya materyal özelliklerinin öne çıkarıldığı düzeneklerdir.

 

physicsfun

 

physicallover

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: