İçeriğe geç

Fineas ve Förb

Fineas ve Förb. Neşeli ve üzgün iki karakterin yan yana duruşu…Bu çizimde, yaz tatili boyunca çeşitli projeler yapmaya çalışan, iki kardeşin maceralarının anlatıldığı çizgi dizideki karakterleri betimlemeye çalıştım.

Kısaca, çizgi dizinin konusu, Fineas ve üvey kardeşi Förb’ün projeleridir. Çalışmaları ile bir şekilde ablalarını sürekli rahatsız ederler. Ablaları Candace ise annelerine durumu şikayet eder.

  • Phineas Flynn (Soldaki) – Konuşkan, üretken bir çocuktur. Çok sık şarkı söyler. Çok neşeli ve akıllıdır. Ünlü sözü “Ferb, bugün ne yapacağımızı biliyorum” dur. Parlak fikirleri vardır. Isabella ona aşıktır ama o bunu bilmez. Ferb’ün aksine çok konuşur ve hareketlidir.
  • Ferb Fletcher (Sağdaki) – Ferb, Phineas’ın akıllı ama sessiz üvey kardeşidir. Sesi kalındır. Biraz çekingendir. Ama tam bir mekanik dahidir. Kızlarla iyi anlaşır ve kardeşinin aksine kızları daha iyi anlar. Heinz Doofenshmirtz’in kızı Vanessa’ya aşıktır. Phineas’ın fikirlerini inşa eder. Yeşil saçlı dikdörtgen kafalıdır ve kare bir burnu vardır. Mor bir pantolon giyer.Nadiren konuştuğu bilinmektedir.

Kaynak: Wikipedia

Ardındaki hikaye

Anlatılanlara göre bu çizgi dizi, aslında gerçek bir hikayeden esinlenilmiş. Disney Channel tarafından hayata geçirilen projede, Candace adında genç bir kızın not defterinde yazılanlar konu alınmıştır. Hikayeye göre Candace, şizofreni hastası bir kızdır. Gördüklerini sürekli annesine anlatır ve hatta ispatlamaya çalışırmış. Anlattığı şeyler kardeşleri Fineas ve Förb (Phineas and Ferb) ile ilgilidir. Annesi gerçek olmadığını anladığı bu hikayeler üzerine kızını bir doktora götürür. Tedavi süresince doktorunun verdiği ilaca bağımlı olan Candace ise aşırı kullanım sonucu hayatını kaybeder.

Vefatından sonra kızının eşyaları arasında bir not defteri bulan annesi, kızının kendisine kardeşleri ile ilgili anlattığı her şeyi yazdığını görür. Daha sonra hatırasını yaşatmak adına bu not defterini Disney Pictures şirketine götürür. Türkçe olarak Fineas ve Förb ismi ile yayınlanan bu çizgi dizinin hayat bulması işte bu şekilde Candace sayesinde olmuştur.

Kaynaklar: wattpad, Ink Magazine, Anita’s Notebook

Gerçek mi?

Bu hikaye ne kadar kurmaca bilinmiyor. Mesela, Fineas ve Ferb çizgi dizisinin fikir babalarından bir tanesi olan, Dan Povenmire ile yapılan bir röportajda böyle bir hikayeye yer verilmemiş. Diğer yandan FANDOM üzerindeki fan sayfasında da yukarıdaki hikayeye dair herhangi bir iz bulunmamaktadır.

Anlatılan belki hayali, belki de gerçek bir hikaye… Ama bence bu tür hikayelerin ortaya çıkmasında bariz bir ihtyaç rol oynuyor: drama.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: