İçeriğe geç

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko

Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.

Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine bir cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.

Abajür
Abajür

 

Mumluk
Mumluk

 

Dekorasyon
Dekorasyon

Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor.

Cam şişe üzerinde düz bir kesik nasıl oluşturulabilir?

Sabit yüksekliğe sahip obje ile (Resim kaynağı)

Ya da cam şişeler için yapılan kesme aparatı ile (Resim kaynağı)

 

Çizik oluşturma işlemini kendi yaratıcı yönteminizle de yapabilirsiniz. Ya da düz olmayan bir çizgi de tercih sebebi olabilir. Yazının başında belirtildiği gibi, bir sonraki adımda ise sıcaklık farkından dolayı cam şişe üzerinde kontrollü bir kırık oluşturuluyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, cam şişe üzerinde ısıtmanın çizik boyunca yapılması gerektiğidir. Örnek bir çalışma aşağıdaki gibi olabilir.

İplik kullanarak kesme

Öncelikle cam kesme kalemimiz ile cam şişe üzerinde düz bir şekilde çizik oluşturuyoruz. Daha sonra oluşturduğumuz çizik üzerine asetona batırılmış bir iplik sarıyoruz ve yakıyoruz. Yanma sonrasında cam şişemizi buz dolu bir kaba batırıyoruz. Sıcaklık farkından dolayı kesik çizgisinin olduğu seviyeden cam şişe düzgün bir şekilde kırılacaktır. Sonrasında ne şekilde kullanılacağı tamamen sizin hayal gücünüze bağlı olacaktır.

 

 

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: