İçeriğe geç

Evde pratik cam şişe kesme yöntemi

Görsel: Jacek Reszko

Cam şişe bir ambalaj çeşidi olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, gerek sağlıklı olmaları ve gerekse estetik bir görünüme sahip olmaları cam şişeleri neredeyse vazgeçilmez yapmaktadır.

Peki kullandıktan sonra çöpe atmak yerine cam şişeleri başka amaçlar için kullanabilir miyiz? Bu sorunun yanıtı evet olacaktır. İnternet üzerinde eminim aydınlatma, dekorasyon, saksı vb. bir çok örnek ile karşılaşmışsınızdır. Eğer henüz böyle bir uygulama ile karşılaşmadıysanız aşağıda birkaç çalışma görebilirsiniz.

Abajür
Abajür
Mumluk
Mumluk
Dekorasyon
Dekorasyon

Peki evde kendimiz bu şekilde düzgün bir kesme işlemini nasıl yapabiliriz. Aslında denenmiş bir çok teknik mevcut. Ortak nokta ise cam kesme kalemi ile düz bir şekilde şişe üzerinde çizik oluşturabilmek. Daha sonra çizik kısım ısıtılıyor. Isıtma işleminden sonra ise buzlu su içeren bir kaba daldırılıyor. Sonuç olarak çizik vasıtası ile oluşturulan hat boyunca şişe kırılıyor. İlk etapta oluşturulan çizgi düz olduğu için kırma işlemi de düz bir kesik sağlıyor.

Cam şişe üzerinde düz bir kesik nasıl oluşturulabilir?

Sabit yüksekliğe sahip obje ile (Resim kaynağı)

Ya da cam şişeler için yapılan kesme aparatı ile (Resim kaynağı)

Çizik oluşturma işlemini kendi yaratıcı yönteminizle de yapabilirsiniz. Ya da düz olmayan bir çizgi de tercih sebebi olabilir. Yazının başında belirtildiği gibi, bir sonraki adımda ise sıcaklık farkından dolayı cam şişe üzerinde kontrollü bir kırık oluşturuluyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, cam şişe üzerinde ısıtmanın çizik boyunca yapılması gerektiğidir. Örnek bir çalışma aşağıdaki gibi olabilir.

İplik kullanarak kesme

Öncelikle cam kesme kalemimiz ile cam şişe üzerinde düz bir şekilde çizik oluşturuyoruz. Daha sonra oluşturduğumuz çizik üzerine asetona batırılmış bir iplik sarıyoruz ve yakıyoruz. Yanma sonrasında cam şişemizi buz dolu bir kaba batırıyoruz. Sıcaklık farkından dolayı kesik çizgisinin olduğu seviyeden cam şişe düzgün bir şekilde kırılacaktır. Sonrasında ne şekilde kullanılacağı tamamen sizin hayal gücünüze bağlı olacaktır.

Mum ile ısıtarak kesme

Kendimin de denediği bir başka metot ise mum ile kesik üzerinden şişenin ısıtılıp, musluk suyunun altında şişeyi çatlatmak olabilir. Tabii ki tüm yöntemlerde, kırma işleminden sonra kesik yüzeyin zımpara kağıdı ile körleştirilmesi gerekir. Bu sayede tehlikeli yaralanmaların önüne geçilmiş olur. Şahsen zımpara olarak, kağıt şeklinde olan ve hırdavatçılardan temin edebileceğiniz 80 numara zımpara kağıdı kullanıyorum.

Önce şişemiz üzerinde bir cam kesme kalemi ile bir çizik oluşturuyoruz.

Çizik oluştururken çeşitli yükseltiler kullanabilirsiniz. Burada tahtadan bir destek kullandım.

Burada önemli olan, şişenin çevresi boyunca oluşturduğumuz çizginin başladığı yerde bitmesi. Kesik boyunca hiza olmazsa, su altında çatlatırken yamuk bir şekilde kesim oluyor.

Şimdi mum yardımı ile çizik boyunca ısıtma işlemini yapabiliriz.

10 15 saniye ısıtmadan sonra musluk altına tutuyoruz.

Muhtemelen mekanik şoktan dolayı oluşan çıtırtı seslerini duyacaksınız. Şişenin başından ve dibinden ellerimiz yardımı ile çekme yaparsak şişemiz ikiye bölünecektir.

Eğer ilk denemede olmazsa tekrar mum üzerinde ısıtıp suyun altına sokabilirsiniz.

Güvenlik açısından tekrar belirtmeliyim; şişe ikiye ayrıldıktan sonra keskin kenarlara sahip olacaktır. Yaralanmaların önüne geçmek için zımpara kağıdı ile dikkatli bir şekilde bu kenarları körlemeniz gerekmektedir. Zımpara kağıdını düz bir yüzey üzerine koyun ve şişenin keskin kenarlarını sürterek zararsız hale getirin. Daha sonra iç noktalara aynı şekilde zımpara uygulaması yapabilirsiniz.

Şişe ile daha sonra ne yapacağınız artık sizin hayal gücünüze bağlı…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: