İçeriğe geç

Çöp farkındalığı ve Litterati uygulaması

Atıklarımız ya da artıklarımız, eğer düzgün yönetilmez ise ortaya çöp problemi çıkıyor malum. Çoğu zaman dikkat etmeden ortaya çıkardığımız bu problem konusunda, farkındalık oluşturmak isteyen Litterati uygulaması, hem pratik hem de amacına uygun olmuş bence.

Şu an için popüler olan, fotoğraf çekerek paylaşım yapma alışkanlığımız üzerine bir kurgu yapılmış. Çekilen fotoğraflar üzerine, etiketler ekleyerek, bilgi derinliği de sağlanabiliyor. Fotoğraf çekerken aynı zamanda konum bilgisi de alındığı için, küresel çapta nerede, ne kadar çevre kirliliğine neden olan çöp atıldığını araştırmak üzere yapılmış. Etiketlemenin bir amacı da kirlilik oluşturan çöplerin hangi markaların ambalajı olduğunun ortaya konulması.

Artık dünyaya kendi gözlerimiz ile değil de, mobil aygıtlarımızın kameraları ile baktığımız günümüzde, problemlerin de bu platformlar üzerinden farkettirilmeye çalışılması, gayet mantıklı geliyor.

 

Litterati logo
Litterati

Litterati uygulaması hakkında

Uygulamayı hem Google Play üzerinden hem de AppStore üzerinden indirebilirsiniz, ayrıca resmi sayfasını da inceleyebilirsiniz. Kullanım 13 yaş üstü olarak kısıtlandırılmış. Ayrıca istenen izinler arasında kamera ve konum erişimi var. Uygulamaya üye olup açtığınızda detaylı bir açıklama karşımıza çıkıyor, burada hangi bilgileri ne için topladıklarına dair ve kullanıcı haklarına dair çeşitli bilgiler veriliyor. Son aşama olarak kabul edip etmediğinizi soruyorlar.

Uygulama sosyal bir eylem olarak planlandığı için kullanıcıların şehir, ülke ve tarih gibi paylaşım detayları analizlerde yer almaktadır. Arka planda gerçekleştirilen istatistiki bilgiler ile en çok hangi etiketlerin paylaşıldığı ve en aktif ülkelerin listesi çıkarılmaktadır.

Bir diğer özelliği ise, isterseniz bir klüp başlatabilmeniz ya da var olan bir klübe üye olabilmeniz. Klüp mantığının arkasında ise, herhangi bir bilginin toplanmasında katkıda bulunanlara, atıf yapılmasının klüp seviyesinde olması. Bence bu, bir bakıma genel kurguya uyuyor, bireyselden ziyade yerel topluluklar teşvik ediliyor ve topluluk olmanın getirdiği güdülenme amaçlanıyor.

Üye olmak için e-posta hesabı ya da Facebook hesabı kullanılabiliyor. Şu an için dil olarak sadece İngilizce destekleniyor.

 

Küresel kirlilik ve çöp

Uygulamanın Google Play kısmındaki açıklamasına göre, kullanıcıları çevreden topladıkları çöplerin fotoğraflarını çekip, etiketleme yaparak, yaptıkları katkı ile motive ediyor. Dünya çapında diğer kullanıcıların topladığı çöpleri, konum bilgisi ile beraber takip ederek, en aktif klüpleri ortaya çıkarıyor. Ayrıca kullanıcıların etiketlemeleri üzerinden en çok rastlanan marka ve ürünler belirleniyor.

Topladıkları bu bilginin, kurum ve kuruluşların daha çevreci ve sürdürülebilir çözümler üretmesi için kullanılacağı belirtiliyor.

Dünya çevre günü sayfasında belirtildiğine göre, proje Birleşmiş Milletler Çevre Programı ile Litterati isimli veri bilimi (data science) üzerine çalışan bir firmanın ortak ürünü.

Buradaki çöplerden kasıt, daha çok yiyecek ve içecek ambalajları, sigara izmaritleri ve plastik torbalar gibi şahıs olarak toplanabilecek atıklar.

Site üzerinde verilen ve belli periyotlar ile güncellenen bir harita yardımı ile dünya üzerinde nerede, ne kadar temizlik yapılmış, fotoğraflar ve kullanıcı isimleri ile takip edilebiliyorsunuz.

Yazı hazırlandığı sırada en çok kullanım miktarı Amerika iken, en çok girilen etiket plastik olmuş.

 

En aktif ülkeler ve etiketler
En aktif ülkeler ve etiketler

 

Kullanım

Aşağıda, bir infografik yardımı ile kullanım kısaca özetlenmiş. (Kaynak)

Uygulamayı indirip kayıt olduktan sonra, çekilen fotoğrafları bulut simgesine tıklayarak veri tabanına ekleyebiliyorsunuz.

Daha sonra fotoğrafa dair etiketleme yapılıyor. Uygulamada etiketleme çok önemli bir yer tutuyor. Çekilen fotoğrafları, ilgili kelimeler ile etiketlemek, bilgi bütünlüğü açısından gerekli görülüyor.

Yüklemeden sonra ekranda elinizi soldan sağa kaydırarak uygulama ile çektiğiniz resim galerisine ulaşabilirsiniz. Galerideki bir fotoğrafı dilerseniz silebilirsiniz de.

Ekranı sağdan sola kaydırarak da profilinize erişiyorsunuz.

Bahsedilen klüp kurma veya klübe katılma işlemlerini ise ekranı yukarı kaydırarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: