İçeriğe geç

Artık malzemelerden kalemlik yapımı

Lafa kek üzerinden giriş yapalım. Diyelim ki canın browni kek çekti, gittin bakkaldan ya da marketten aldın. Reklamlardaki gibi gece yarısı bir kucak dolusu toplamak yerine, 9 lu paket şeklinde satılan ambalajı tercih ettin. Daha pratik olduğu için olabilir. Hazır markete gitmişken de evde kağıt havlu stoğunun bittiğini hatırladın. Ama not almadın. Çünkü masanın üzerinde bir kalemlik yoktu. Kalemlerin evin herhangi bir köşesinde olabilir 🙂

Demek ki bir browni uğruna insan sokağa çıkabiliyormuş. Hadi çıktın aldın geldin eve, bir güzel de yedin. Ağzını da kağıt havlu ile sildin. Peki sonra? Bu kadar kaloriden sonra bir şey üretmek lazım değil mi?

Kağıt havlu rulolarından kalemlik yapmak

Basit bir proje, belki küçük arkadaşlarımızın el becerilerini geliştirmek için uygulanabilir. Kullanılan malzemeler üç adet kağıt havlu rulosu, bir adet 9’lu browni kek ambalajı, bu ambalajın sığabileceği artık bir kutu ve tabii ki şampiyonumuz sıcak silikon tabancası.

Benim şansıma ne zamandır sakladığım yapısı sağlam bir kutuyu kullandım. Browni ambalajı ise bu kutu içine ufak kırpmalar ile sığabilecek ölçüdeydi. Ama kutu kısmı sonradan da yapılabilir kanımca. Neden illa browni derseniz, bu ambalajı kalemlik için taban malzemesi olarak kullandım. Malzeme plastik, yani kalem uçları zamanla aşındırma yapamayacaktır.

Daha sonra kalemlerimizin boy boy olabileceğini düşünerek kağıt havlu rulolarımızı 3 farklı boyda kesiyoruz. Ben 4 cm, 8 cm ve 10 cm lik boylara ayırdım. Zaten kalemlik tabanı olarak kullandığımız ambalaj içinde de bir derinlik olduğundan dolayı, yeteri kadar mesafe kalıyor. Rulo daire şeklinde olduğu için düzgün bir kesim için maket bıçağı kullandım. Cetvel ile rulo yüzeyinde ölçümüzü bir tane nokta değil de kısa aralıklarla noktalar dizisi şeklinde belirlersek bıçak ile takip etmesi kolay oluyor.

Tabanı ve kalemlik için yaptığımız yuvaları sağlamlaştırmak için sıcak silikon tabancasından faydalanabiliriz.

 

Son olarak tek yapmamız gereken içine kalemlerimizi koymak olacaktır. Etrafına belki ufak süslemeler ile hayal dünyası yansıtılabilir. Ya da arka tarafına belki A5 boyutta kağıtları tutabileceğimiz dikey bir bölme eklenebilir. Elimizde varsa ve evde genelde yerlerde dolaşıyorsa, sürpriz yumurtalardan çıkan minik oyuncakları kutunun kenarlarına iliştirebiliriz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: