İçeriğe geç

Arduino’nun hikayesi – 1 (Hakkımızda)

Arduino nedir, nasıl ortaya çıkmıştır?

Öncelikle belirtmeliyim ki, bu yazının amacı teknik bilgi vermek ya da örnek bir projenin nasıl hayata geçirildiğine odaklanmak değildir. Sadece popülaritesi böylesine yüksek bir geliştirme platformunun arkasındaki kişileri ve olayları araştırmaktır. Biraz hikaye boyutuyla yaklaşalım ve bu popüler kartı meydana getiren bireylere ve olaylara bakalım.

Arduino denilince genellikle insanın aklına elektronik bir kart gelir. En bilinen modeli de herhalde UNO modelidir. Ve her güzel işte olduğu gibi bu güzel ürünün de kopyaları vardır, nam-ı diğer klonlar. Aşağıdaki resimde örnek olarak Arduino UNO modelinin orjinal ve klon farkını görebilirsiniz.

Orjinal Arduino Uno
Klon Arduino Uno

Arduino demek aslında  bir geliştirme ortamının hem donanım hem de yazılım tarafını ifade eder. Mesela, butona basılınca bir motor döndürmek, ortamdaki ışık şiddetine göre bir lambanın parlaklığını otomatik olarak ayarlamak, cep telefonu ile kontrol edilebilen araçlar geliştirmek, drone yapmak, resim çizebilen müzik çalabilen robotlar tasarlamak, evcil hayvanınızı otomatik yemleyen mekanizmalar tasarlamak ve internet üzerinden tweet atan bitkiler yapmak (yanlış duymadınız – daha neler var neler)  gibi fikirleri hayata geçirmek için kullanılan bir geliştirme ortamıdır. Elektronik kartımıza giriş ve çıkış diye adlandırılan parçaları bağlarız. Daha sonra “şu olunca bunu yap” şeklinde basitleştirebileceğimiz etkileşimleri gerçekleştirmesi için programlarız.

Arduino resmi web adresi https://www.arduino.cc linkindedir. Web sayfası üzerinden derlediğim bilgilere göre Massimo Banzi, David Cuartielles, Tom Igoe, Gianluca Martino, ve David Mellis adında kişiler tarafından bir araştırma projesi olarak başlamıştır. İlk olarak kuzey İtalya’da Ivrea adındaki bir kasabada bulunan Interaction Design Institute Ivreaadlı enstitüde  Hernando Barragan’ın Wiring” isimli master tezinden türetilmiş. Hernando tez sürecinde Massimo Banzi ve Casey Reas tarafından yönlendirilmiş. Daha terimsel ifade ile Wiring projesi ve onun üzerine geliştirilen Arduino platformu, Massimo tarafından geliştirilen Programma2003 elektronik prototipleme platformu  ile Casey Reas ve Ben Fry ikilisi tarafından geliştirilen Processing platformunun bir nevi kesişimi olmuş. Bir diğer ekleyebileceğimiz atıf olarak, Wiring ve Arduino’nun ilk dönem çalışmaları Pascal Stang tarafından yazılan avrlib isimli yazılım kütüphanelerine dayandığını söyleyebiliriz.

İlk Arduino kartları Massimo Banzi ve David Cuartielles tarafından tasarlanmış. David Mellis, özellikle ilk aşamalarda Nicholas Zambetti’nin katkılarıyla, Wiring temelli ilk Arduino yazılımını geliştirdi. NewYork Üniversitesi Tisch Sanat Okulu ITP ( Interactive Telecommunications Program) mensubu Tom Igoe ise projenin ilk talibi ve danışmanı idi. Gianluca Martino ise üretim ve donanım tasarımında yardımcı olmuş.

Arduin of Ivrea

Şu anda ise Arduino uluslarası bir şirket haline gelmiş ve birçok insanın emeği geçmektedir. Arduino ismi Ivrea kasabasındaki bir “bar di re Arduino” yani “Kral Arduino’nun barı ” isimli bir bardan gelmektedir. Bu bara ismini veren de İtalya tarihinde Ivrea kasabasından gelme bir kral imiş (Arduin of Ivrea).

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: